V šľapajách Jána Trnovského
Súťaž
CIELE SÚŤAŽE
Motivovať učiteľov a žiakov systematicky pracovať s históriou svojej komunity, mesta, regiónu, odkiaľ pochádzajú. Zapojením sa do súťaže ponúknuť priestor k vyučovaniu histórie kreatívnou formou a možnosť poučiť sa z nej. Počas výskumu študenti zakúsia udalosť z histórie svojej krajiny z toho najautentickejšieho zdroja cez príbeh konkrétnej osoby, ktorá v tých časoch žila a ktorej správanie sa stalo vzorom pre nasledujúce generácie. Pri štúdiu sa zainteresovaní oboznámia s konkrétnymi osobnosťami, ktoré obklopené zlom nezabudli na dobro v človeku, prezentované v medziľudských vzťahoch. Chceme viesť mladých k vzájomnému spoznávaniu, doceneniu kultúrnej rôznorodosti, vzájomnej pomoci a solidarite. Veríme, že učitelia/rodičia budú so študentami spolupracovať, viesť ich v procese hľadania, zbierania, vyhodnocovania a spracovávania informácií. 
Spoločná práca na príbehu môže byť zároveň časom výchovy, motiváciou stať sa dobrým človekom, ktorý bude konať podľa hodnôt pravdy a čestnosti. Cieľom je objaviť čo najviac slovenských občanov, ktorých príbeh je zatiaľ neznámy.
CIEĽOVÁ SKUPINA - VEKOVÁ KATEGÓRIA
I. žiaci stredných škôl
II. študenti vysokých škôl
VYHLASOVATEĽ A ORGANIZÁTOR SÚŤAŽE
Mestské kultúrne stredisko v Novom Meste nad Váhom – Festival židovskej kultúry, v spolupráci s nadáciou Jan and Julia Trnovsky Scholarship Foundation.
Odborný garant projektu:  Katedra histórie FF UKF v Nitre (doc. Mgr. Miroslav Palárik, PhD.)
Partnermi a spolupracovníkmi pri vyhlásenej súťaži sú odborníci z oblasti kultúry, školstva, histórie, ktorí majú skúsenosti s multikultúrnym prostredím, zaoberajú sa problematikou menšín, spolužitím menšín s väčšinou. V prípade úspešného prvého ročníka máme záujem v súťaži pokračovať aj do budúcnosti.
DÔLEŽITÉ TERMÍNY A ORGANIZAČNÉ POKYNY
1. Prihlásenie do súťaže do 31. 12. 2024 - prihlášku, ktorá bude obsahovať názov práce a stručný popis príbehu, zasiela študent sám alebo jeho pedagóg/zákonný zástupca online na adresu vyhlasovateľa (viď príloha). Vyplnením a podpísaním prihlášky súťažiaci, v prípade neplnoletých žiakov aj jeho zákonný zástupca, vyjadruje súhlas so spracovaním osobných údajov pre záležitosti organizácie súťaže. 

2. Zasielanie prác na adresu vyhlasovateľa do 30. 4. 2025.Prácu je potrebné zaslať elektronicky na: riaditelka@msks.sk a poštou na adresu organizátora: Mestské kultúrne stredisko, Hviezdoslavova 4, 915 01 Nové Mesto nad Váhom. Účastník zaslaním práce potvrdzuje, že je jej autorom a súhlasí s tým, že organizátor súťaže má právo zverejniť prácu na internete alebo v iných médiách. Práce prihlásené do súťaže nesmú porušovať autorské práva ani práva iných, porušovať dôvernosť ani obsahovať ohováranie a urážku voči akejkoľvek spoločnosti alebo osobe.

3. Vyhlásenie výsledkov súťaže, prezentácia prác a slávnostné oceňovanie sa uskutoční v rámci Festivalu židovskej kultúry v Novom Meste nad Váhom /13. – 16. 6. 2025/. 

4. Kontaktné osoby:
Mgr. art. Mária Volárová
Mgr. Mária Tvrdoňová
zobraziť kontaktné informácie
LITERÁRNY ŽÁNER A SPRACOVANIE
Spracovanie zvoleného príbehu formou žánru literatúry faktu doplnený o reflektívnu esej, tzn. na základe historických udalostí, životných dejov konkrétnych ľudí, doplnených o ich výpovede, resp. rodinných príslušníkov, fotodokumentáciu a iné dostupné materiály v písomnej podobe, v rozsahu min. 10 a max. 15 strán A4 v slovenskom jazyku. 
Súťažná práca pozostáva z nasledovných úloh:
1. Aktívne hľadanie vzorových príkladov, overenie objavených informácií a lokalizovanie potomkov záchrancov aj zachránených
2. Teoretická príprava
3. Práca s informáciami, nadviazanie rozhovorov, korešpondencia s dotknutými, výskum v archívoch
4. Vypracovanie písomnej práce
5. Vlastná úvaha, záver
6. Prezentácia práce
podrobné inštrukcie k hodnoteniu žiaci obdržia po ich prihlásení sa do súťaže
HODNOTENIE PRÁC A UDEĽOVANIE CIEN
Súťažné práce posúdi odborná porota, ktorú vymenujú vyhlasovatelia súťaže. V odbornej porote budú zastúpení odborníci z oblasti literárnej tvorby, histórie, školstva a kultúry. Kritériá hodnotenia: originalita, osobný prístup, hĺbka výskumu, závery, ponaučenie, spolupráca medzi študentom a pedagógom, spôsob prezentácie.
Vyhlásenie výsledkov sa uskutoční v júni 2025 v rámci Festivalu židovskej kultúry v Novom Meste nad Váhom.
Víťazní autori v oboch kategóriách budú odmenení finančnými cenami:
1. miesto: 500 Eur, 2. miesto: 400 Eur, 3. miesto: 300 Eur
Zainteresovaní pedagógovia stredných a vysokých škôl, ktorých žiaci získajú jedno z prvých troch miest, obdržia 100 Eur.
Každý pedagóg, ktorý pripraví projekt so svojím žiakom, dostane odmenu vo výške 75 Eur.
Každý študent, ktorý zašle do súťaže svoju prácu, ktorá bude spĺňať kritériá, dostane odmenu 50 Eur.
Mgr. art. Mária Volárová, riaditeľka MsKS
Beni Gesundheit, Jan a Julia Trnovsky Scholarship Foundation
stopy