O nás
MsKS je významným kultúrnym centrom Stredného Považia. Je príspevkovou organizáciou Mesta Nové Mesto nad Váhom. Organizuje profesionálne kultúrno-spoločenské podujatia, vytvára priestor pre rozvoj záujmovej umeleckej činnosti ako aj pestovanie miestnych tradícií a zvykov. MsKS prevádzkuje Galériu Mesta Nové Mesto nad Váhom s jej dvomi expozíciami – Galéria Petra Matejku a Galéria kresleného humoru, ďalej Knižnicu Ľ.V. Riznera, Kino Považan a Spoločenský dom. V priestoroch MsKS je zabezpečená pravidelná činnosť klubov a kurzov, ako aj mimoškolské vzdelávanie. MsKS každoročne organizuje alebo spoluorganizuje niekoľko významných slovenských či medzinárodných festivalov: Festival Aničky Jurkovičovej, Festival židovskej kultúry, Filmový festival pre deti a mládež CINEDU, Leto s hudbou, v dvojročných intervaloch Festival zborového spevu a Bienále kresleného humoru a satiry Novomestský osteň. Od mája 2019 je riaditeľkou Mária Volárová.
Rodina Gesundheit (Shoshana - Ruženka, Beni a Nadine) z Izraela sa rozhodla založiť štipendijný fond zameraný na podporu výskumu, zapísania a zverejnenia príbehov záchrany židovských spoluobčanov počas II. svetovej vojny na Slovensku, ktoré ešte neboli zaznamenané a verejne prezentované. Výskum mapuje ďalších slovenských občanov, ktorí pri záchrane Židov riskovali svoje životy. Grant je určený pre žiakov a študentov z rôznych miest Slovenska. Početná rodina Gesundheit dnes žije vďaka obetavosti a láskavosti Jána a Júlie Trnovských z Liptovského Mikuláša, ktorí v období holokaustu riskovali svoje životy, aby pomohli Ruženke a ďalším prežiť. Rodina Gesundheit vníma príbeh Jána a Júlie Trnovských ako vzorový príklad ľudskej dobroty hodný nasledovania. Z vďačnosti a zároveň s cieľom šírenia ich príbehu dali natočiť dokumentárny film o záchrancoch svojej matky, ktorý mal premiéru na jar 2023.
Vyštudovala históriu a cudzie jazyky. Robila výskum k dokumentu Záhada Trnovských a pomáhala pri jeho natáčaní ako tlmočníčka. Učí angličtinu a ruštinu na Jazykovom inštitúte MOSR a pracuje aj ako sprievodkyňa mesta Liptovský Mikuláš.
Na Konzervatóriu J.L. Bellu vyštudovala hru na organe a na Akadémii umení v Banskej Bystrici Dirigovanie zboru. Pedagogicky pôsobila na Konzervatóriu J. L. Bellu, ZUŠ K. Royovej v Trenčíne a v Čachticiach. V roku 2019 sa stala riaditeľkou Mestského kultúrneho strediska v Novom Meste nad Váhom. Od roku 2020 je riaditeľkou Festivalu židovskej kultúry v Novom Meste and Váhom, ktorý je od svojho vzniku multižánrovým festivalom na medzinárodnej úrovni. Je autorkou knihy príbehov židovských rodín a jednotlivcov z Nového Mesta nad Váhom a blízkeho okolia Keď hviezdy nesvietili, ktorú MsKS vydáva a nové diely verejne prezentuje každoročne pri príležitosti festivalu. Vo voľnom čase zhudobňuje recepty židovskej kuchyne a niektoré konkrétne príbehy do piesní, ktoré interpretuje a približuje ako židovskému tak aj nežidovskému publiku s kapelou Hudba na tanieri. Na jar tohto roku dokončila hudbu k filmovému dokumentu 999: Mladé ženy z prvého transportu do Osvienčimu od režisérky Heather DuneMacadam. Za kultúrno-osvetovú činnosť za rok 2022 z oblasti židovskej kultúry obdržala od predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja ocenenie Flores musarum.
Vyštudoval kombináciu história – muzeológia na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Profesne sa venuje regionálnym dejinám Nitry a okolia v období slovenského štátu (1939-1945) a dejinám múzejníctva na Slovensku v 20. storočí. Zo zvolenej problematiky vydal niekoľko vedeckých publikácií a učebných textov pre základné a stredné školy. Mnohé z nich boli výsledkom riešenia výskumných grantov zo schém Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Zabezpečuje prednášky z dejín všeobecného stredoveku, interpretácií dejín v školskej praxi, úvodu do muzeológie, ochrany kultúrneho dedičstva, múzejnej komunikácie, projektového manažmentu pre historikov a ďalšie. Je predsedom Nitrianskeho spolku historikov, ktorý sa zameriava na popularizáciu histórie. Pôsobí vo výbore Slovenskej historickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied v Bratislave.
Narodil sa v kibuci v Izraeli. Jeho rodičia prišli do Izraela počas holokaustu. Venuje sa vzdelávaniu a 25 rokov pracuje vo vedení Emona College v Jeruzaleme na fakulte vzdelávania a umenia. Príbeh Jána a Júlie Trnovských ho priviedol k názoru, že ak je z obdobia holokaustu viac takýchto príbehov, mali by sme sa o nich dozvedieť. Preto sa obrátil na rodinu Gesundheit a požiadal ich, aby pomohli študentom zo Slovenska vyhľadať a preskúmať viac príbehov, ktoré sú podobné príbehu rodiny Trnovských.
Dorit Teperberg sa narodila v Izraeli. Jej rodičia prežili holokaust. Jej otec sa narodil v Bratislave, v ktorej sa ukrýval v roku 1944. Dorit sa špecializuje na výučbu holokaustu, je manažérkou centra štúdia holokaustu na Jeruzalemskej vysokej škole. Je poradkyňou pre vzdelávacie programy o holokauste. Príbeh Trnovských je obrovským príkladom ducha ľudskosti v temných časoch a inšpiroval ju k tomu aby sa zapojila do tohto špeciálneho projektu.